aurea

19 września 2018

Brak komentarzy

Aplikacja “Wasza Warszawa” – historyczna podróż po stolicy Polski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to nie tylko okazja do świętowania, ale także poszerzania wiedzy na temat rodzimej historii i kultury. Szansę na to daje nam dedykowana stolicy naszego kraju aplikacja “Wasza Warszawa 1918/2018”. Dzięki niej, zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści, zyskują okazję, by odbyć historyczną podróż po 1918 roku.

“Wasza Warszawa” to kompendium wiedzy o stolicy Polski i związanych z nią postaciach

Aplikacja „Wasza Warszawa” to swoiste kompendium wiedzy i przewodnik po stolicy Polski z 1918 roku. Zawiera zdjęcia, nagrania archiwalne pochodzące od dawnych mieszkańców miasta, a także linki do filmów związanych z wybitnymi, warszawskimi postaciami, które swoją działalnością przysłużyły się polskiej kulturze i dziedzictwu narodowemu.

Wśród nich wymienić można chociażby Marię Dąbrowską, Janusza Korczaka, Zofię Moraczewską czy Halinę Konopacką. W bazie postaci znajdują się więc zarówno politycy i aktywiści jak i sportowcy czy artyści. W aplikacji nie tylko przeczytamy o ich dokonaniach, ale także zdobędziemy informację na temat związanych z nimi lokalizacji na terenie Warszawy. W bazie znajdziemy w sumie ponad 55 miejsc charakterystycznych dla stolicy, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Trasy spacerowe pozwolą poczuć klimat międzywojennej Warszawy

Twórcy “Waszej Warszawy” przygotowali również trasy spacerowe np. śladami Józefa Piłsudskiego, ulicą Marszałkowską, czy po obiektach związanych ściśle z listopadem 1918 roku. Spacery pozwalają poczuć klimat międzywojennej stolicy, dzięki ciekawostkom i archiwalnym nagraniom, którymi opatrzona została część przystanków na trasach.

Aplikacja pozwala także porównać mapę miasta z 1918 roku z tą aktualną oraz śledzić historyczne wydarzenia społeczne i polityczne na specjalnie opracowanym w tym celu kalendarium.

Gry miejskie śladami Skamandra i wyborów 1918 roku

Prawdopodobnie największą atrakcją aplikacji, szczególnie dla rodzin, mogą okazać się zawarte w niej gry miejskie wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR). “Wasza Warszawa” zawiera 4 takie scenariusze, w ramach których pospacerujemy po mieście wykonując poukrywane na jego terenie zadania. Pierwszy z nich związany jest stricte z wydarzeniami z listopada 1918 roku. Drugi skupia się na życiu kulturalnym Warszawy i grupie Skamander. Scenariusze trzeci i czwarty dotyczą już natomiast ponownie spraw politycznych – wyborów i poprzedzającej je atmosfery.

Użytkownicy aplikacji mogą również sprawdzić swoją wiedzę na temat wydarzeń z 1918 roku dzięki 4 dostępnym quizom. Informacje na temat Warszawy i odzyskania przez Polskę niepodległości uzupełnią również na stronie internetowej: https://stolicawolnosci.pl.

Aplikacja “Wasza Warszawa 1918/2018” przeznaczona jest zarówno dla nieco starszych dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Można pobrać ją na smartfonach i tabletach ze sklepu Apple App Store lub Google Play.

Źródło:
www.um.warszawa.pl

stolicawolnosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *