aurea

02 stycznia 2019

Brak komentarzy

Aurea Libertas wspiera edukację w Betlejem!

Współpracująca z nami Kraina Twórczości postanowiła wysłać wolontariuszy ze sprzętem do Betlejem. Nasze wsparcie może umożliwić dzieciom z sierocińca tygodniowe zajęcia robotyki i programowania. Chciałbyś pomóc?

Projekt BETLEJEM zakłada dostarczenie do sierocińca i szkoły w Betlejem zajęć robotyki i programowania, wymagających obecności zarówno instruktorów angielskojęzycznych jak i zestawów klocków z silnikami i odpowiedniego oprogramowania. Dodatkowo organizujemy zbiórki w szkole ss.Pijarek oraz dwóch wspólnotach modlitewnych żeby przyjazd instruktorów Krainy Twórczości zostawił także trwałe efekty w formie pomocy materialnej dla dzieci a także szukamy sponsorów na zakup zestawów do nauki robotyki które zostaną na miejscu.

Specyfika sytuacji w Betlejem wygląda następująco.
Chrześcijańska społeczność składa się głównie z Arabów różnych wyznań których sytuacja materialna mocno się pogorszyła po wybudowaniu muru przez Izrael, co odcięło drogę do pracy wielu dorosłym o cenionych kwalifikacjach. Przykładowo elektryk pomagający w placówkach ss. Elżbietanek miał pracę z dojazdem do Jerozolimy a wybudowanie muru zablokowało mu dostęp do zleceń z powodu bardzo drogich pozwoleń na wjazd do Izraela. Dzieci pracują od młodych lat przy straganach, a w sytuacji potrzebnej pomocy medycznej okazuje się że są nieubezpieczone czego świadkiem byli nasi instruktorzy w listopadzie widząc jak szpital „negocjował” koszty operacji z rodzicem którego dziecko miało złamaną nogę wymagającą interwencji chirurga – koszty ok. 6 tysięcy złotych ostatecznie pokryły ss. Elżbietanki.
Kraina Twórczości planuje rozpoznanie czy uda się przygotować kursy programowania, tworzenia stron www czy grafiki które dadzą pracę także dorosłym bez konieczności przekraczania muru, np. poprzez stałe zlecenia z firm polskich. Dzieci które kończą szkołę ss. Elżbietanek często wyjeżdżają na studia do Polski, posługują się też polskim językiem od najmłodszych lat.
Każde wzmocnienie betlejemskich chrześcijan jest na wagę złota, gdyż miejsca po chrześcijanach którzy wyjadą zajmują muzułmanie.

Zależy nam na wsparciu jeszcze przed wylotem żeby znaleźć darczyńców.
Konto Fundacji Aurea Libertas dla Akcji Betlejem to:
81 1090 2053 0000 0001 3571 8343

z dopiskiem: Betlejem

Poniżej reportaż z sierocińca do którego wylatują instruktorzy Krainy Twórczości w dniach 11-18 stycznia.

Siostry w Betlejem.png
Film o sierocińcu Dom Pokoju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *