aurea

03 lipca 2018

Brak komentarzy

Cyfrowe media a wychowanie dziecka – jakie działania w tym temacie podejmują europejskie władze?

media-cyfrowe

Francja zakazuje smartfonów w szkołach. Od września 2018 roku dzieci do 15. roku życia nie będą mogły korzystać z nich między lekcjami, jak i oczywiście w trakcie samych zajęć. Z kolei brytyjska służba zdrowia przeprowadza kampanię zachęcającą młodzież do odstawienia na miesiąc serwisów społecznościowych. To tylko niektóre przykłady prób kontroli wpływu nowych mediów i technologii na wychowanie dzieci.

Francja bez smartfonów w szkołach

Smartfonowy zakaz stanowił jedną z obietnic wyborczych prezydenta Macrona. Tego typu ingerencja w wolność obywateli może budzić pewne wątpliwości. Badania wykazują jednak, że ograniczenia związane z używaniem smartfonów i tabletów w szkołach zwiększają integrację, skupienie i wyniki uczniów w nauce, tak jakby spędzili oni w szkole o tydzień więcej w ciągu roku [1].

Nowy przepis został uchwalony przez francuski parlament i zacznie obowiązywać jeszcze w bieżącym roku 2018. Uczniowie będą mogli nosić telefony przy sobie, ale zobowiązani są je wyłączać. Zakaz nie dotyczy także dzieci z niepełnosprawnościami, a szkoły średnie mają wolną rękę w kwestii jego wprowadzenia. Podobnie rzecz wygląda w Polsce (szkoły mogą umieścić w statucie przepis zakazujący wykorzystania smartfonów przez uczniów).

Miesiąc bez mediów społecznościowych w Anglii

Działania na rzecz ochrony dzieci przed postępującym wpływem technologii podejmuje również Anglia. Brytyjska służba zdrowia, w przeciwieństwie do francuskiego parlamentu, postawiła jednak nie na zakazy i nakazy, ale kampanię zachęcającą młodzież do odstawienia na tydzień mediów społecznościowych. Inicjatywa “Scroll-Free September”, jak wskazuje sama nazwa, “odbędzie się” we wrześniu 2018 roku [2].

Podjęte w jej ramach kroki to odpowiedź na obawy związane z potencjalnie negatywnym wpływem social mediów na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Kampania przygotowywana jest przez Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. W minionym roku opublikowało ono raport, według którego część mediów społecznościowych (głównie Instagram oraz Snapchat) uzależnia bardziej niż papierosy i alkohol [3].

Zresztą, problemy związane z pochłanianiem czasu przez cyfrowe media i urządzenia zauważyli też sami ich twórcy. Serwisy społecznościowe Facebook oraz Instagram zostały w ostatnim czasie wyposażone w funkcję kontroli spędzanego nad nimi czasu [4]. Podobnej funkcjonalności doczekały się urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego iOS 12 – popularne iPhone’y i iPady [5]. Aktualizacja ma zwiększyć także kontrolę rodziców nad urządzeniami ich pociech.

Cyfrowe media i wychowanie dziecka

Cyfrowe media i urządzenia stale wpływają na wychowanie dziecka. Rodzice przede wszystkim powinni uczyć go odpowiedzialnego korzystania ze źródeł informacji i ich analizy, nie jedynie biernego chłonięcia treści. Bardzo ważne jest także rozwijanie dziecięcych kompetencji w zakresie przyszłościowych zawodów, np. poprzez zajęcia z programowania czy robotyki, ale także, co powinno wydawać się oczywiste, niepomijanie rozwoju kompetencji społecznych i humanistycznych.

Źródła:

[1]https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/francja-wprowadza-calkowity-zakaz-uzywania-smartfonow-w-szkolach-dlaczego

[2]https://www.telegraph.co.uk/news/2018/07/26/scroll-free-september-nhs-endorses-mental-health-campaign-get/

[3]https://socialpress.pl/2017/05/instagram-najbardziej-niezbezpiecznym-serwisem-dla-zdrowia-mlodych-ludzi

[4]https://www.tvp.info/38349418/facebook-i-instagram-pozwola-kontrolowac-czas-spedzany-w-mediach-spolecznosciowych

[5]https://antyweb.pl/screen-time-ios12-kontrola-rodzicielska/

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *