aurea

19 sierpnia 2018

Brak komentarzy

Czym jest profil zaufany i dlaczego warto go założyć?

Profil zaufany (eGo) to swego rodzaju wirtualny podpis i narzędzie pozwalające obywatelowi na potwierdzanie tożsamości w internecie. Umożliwia on załatwianie online niektórych spraw urzędowych, a założyć może go każdy posiadacz nr PESEL, w dowolnym momencie, przez internet.

Swój własny wirtualny podpis zweryfikujemy przez stronę internetową www.obywatel.gov.pl, potwierdzając tożsamość dzięki bankowości elektronicznej albo odwiedzając jeden z punktów stacjonarnych (urząd skarbowy, wojewódzki lub bank). W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego (powinien być dostępny na prywatnym, bankowym koncie online) i potwierdzić operację przesłanym kodem autoryzacyjnym. Nasz wirtualny podpis wymagać będzie przedłużenia co 3 lata. Możliwe jest także jego założenie z wykorzystaniem certyfikatu kwalifikowanego.

Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko wirtualnie podpiszemy i prześlemy urzędowe dokumenty, porozumiemy się z instytucjami w sprawie świadczeń czy zakładania działalności gospodarczej, ale także zalogujemy do ważnych usług cyfrowych dostarczonych przez sektor publiczny.

Zgubiony dowód? Zgłoś się przez internet

Profil Zaufany pozwala chociażby na korzystanie z platformy ePUAP, na której możliwe jest np. złożenie wniosku o dowód osobisty lub zgłoszenie jego zagubienia. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji od początku wakacji 2018 roku, z tej drugiej funkcji skorzystało 1676 osób, a od uruchomienia usługi we wrześniu 2017 roku 10 243 osób [1].

Zarejestruj urodzenie dziecka

Użytkownicy platformy ePUAP mogą również zgłosić na niej urodzenie dziecka, dzięki czemu akt urodzenia, nr PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu zostaną wysłane na adres rodziców pocztą lub e-mailem. Do korzystania z tej usługi zachęcać mają od teraz ginekolodzy i pracownicy szpitali [2].

Śledź historię choroby

Za pośrednictwem Profilu Zaufanego możliwe jest także potwierdzenie tożsamości i korzystanie ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Jest to ogólnopolski serwis, który udostępnia pacjentom służby zdrowia dane zgromadzone przez NFZ (historię choroby, udzielonych świadczeń, zrefundowanych leków, kosztów leczenia, składek itd.).

Dzięki Proflowi Zaufanemu online’owo rozliczymy podatek, złożymy wnioski do ZUS czy założymy firmę

W platformach takich jak ePUAP, PUE ZUS czy CEIDG uzyskamy również odpisy aktywów, rozliczymy podatki, pobierzemy zaświadczenie o niekaralności, umówimy na wizytę w ZUS, sprawdzimy zwolnienia lekarskie, zgłoszenie przez pracodawcę ubezpieczeń, założymy lub zawiesimy działalność firmy. W samym serwisie egov.pl posiadacze Profilu Zaufanego mogą sprawdzić swoje punkty karne, dane w Rejestrze Dowodów Osobistych czy rejestrze PESEL. To elementy e-governement, które ograniczą biurokratyzację i kolejki w państwowych urzędach, zastępując je szybką, łatwą w obsłudze i bezpieczną infrastrukturą internetową.

[1] https://www.gov.pl/cyfryzacja/zgubiles-dowod-na-wakacjach-zglos-to-przez-internet

[2]http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2018/31/ministerstwo-cyfryzacji-zacheca-rodzicow-do-rejestracji-narodzin-dzieci-przez-internet.aspx  

https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany#scenariusz-przez-internet

https://pz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *