Aivamus volutpat eros pulvinar velit laoreet, sit amet egestas erat dignissim. Sed quis rutrum tellus, sit amet viverra felis. Cras sagittis sem sit amet urna feugiat rutrum nam nulla.
Aivamus volutpat eros pulvinar velit laoreet, sit amet egestas erat dignissim. Sed quis rutrum tellus, sit amet viverra felis. Cras sagittis sem sit amet urna feugiat rutrum nam nulla.
Vivamus volutpat eros pulvinar velit laoreet, sit amet egestas erat dignissim. Sed quis rutrum tellus, sit amet viverra felis. Cras sagittis sem sit amet urna feugiat rutrum. Nam nulla ipsum, venenatis malesuada felis quis, ultricies.
2014
Tag: Inne
Wolontariat w Fundacji Instytut Aurea Libertas
Instytut Aurea Libertas zaprasza do udziału w nowym projekcie pt. Ranking Krakowskich Samorządowców. To propozycja otwarta dla wszystkich tych, którzy mogliby i chcieliby zaangażować się w realizację tego ciekawego i nowatorskiego przedsięwzięcia.
Ranking Krakowskich Samorządów (RKS) to inicjatywa, która do tej pory nie miała swoich odpowiedników w skali województwa. Zakłada opracowanie matrycy, za pomocą której możliwa będzie analiza i ocena aktywności władz miejskich Krakowa oraz zaprezentowanie pozyskanych wyników w postaci przejrzystego rankingu. Wspomnianej ocenie podlegać będą takie elementy jak aktywność, skuteczność i jakość działań podjętych w ramach pełnionej funkcji przez przedstawicieli władz samorządowych: radnych, prezydenta i jego zastępców.
Projekt składa się z trzech etapów. Pierwszy to opracowanie matrycy, według której możliwy będzie pomiar i stworzenie rankingu. Dobranie odpowiednich wskaźników – ich ustandaryzowanie i przełożenie na mierzalne wartości okaże się tu kluczowe. Drugi etap to pilotażowe badanie aktywności samorządowców z wykorzystaniem opracowanego modelu badawczego. Zastosowanie metod badawczych właściwych dla nauk społecznych (ekonomii, socjologii, nauk politycznych) stanowi gwarancję rzetelności i obiektywizmu. Ostatni etap to opracowanie rankingu, sformułowanie wniosków i podsumowanie projektu.
Naszą intencją było połączenie eksperckiej wiedzy i społecznych intuicji dotyczących jakości demokracji i funkcjonowania samorządowych władz publicznych. Chcąc sprostać temu wyzwaniu, nasze przedsięwzięcie opierać się będzie na szerokich konsultacjach społecznych na każdym etapie realizacji działań projektowych; udział osób i instytucji, którym sprawy lokalne nie są obojętne, jest jednym z najistotniejszych punktów naszego projektu. Zakładamy współpracę z różnymi środowiskami, w tym z mieszkańcami Krakowa, przedstawicielami mediów i opinii publicznej, krakowskimi samorządowcami oraz przedstawicielami środowiska naukowego.
Wysunięte wnioski zostaną zaprezentowane pod postacią zestawienia rankingowego. Wynik punktowy zostanie ustalony w oparciu o specjalnie opracowany algorytm matematyczny, uwzględniający wszystkie wyróżnione wskaźniki. Co więcej, dbając o standardy transparentności całego procesu, poszczególne etapy działań będą na bieżąco prezentowane na stronie internetowej projektu. Drukowana wersja rankingu w ilości 100 egzemplarzy zostanie kolportowana m.in. do Rady Miasta Krakowa, rad dzielnic, krakowskich NGOs oraz innych podmiotów zainteresowanych opisywaną problematyką.
Dla wielu, spośród biorących udział w projekcie, będzie to pierwszy kontakt z tego typu działaniem strażniczym oraz krok w stronę świadomego korzystania z praw obywatelskich: monitorowania przebiegu procesów mających bezpośredni wpływ na życie mieszkańców miasta, egzekwowania jawności podejmowanych działań oraz zachęty do zadawania pytań i do oczekiwań kompetencji naszych przedstawicieli. Taka społeczna funkcja kontrolna stanowi ważny filar demokracji: wpływa na przejrzystość życia publicznego oraz na jego jakość.
RKS to:
wzrost partycypacji obywateli, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów i osób, zawodowo lub naukowo zajmujących się zagadnieniem samorządności w procesy monitoringu i kontroli władz publicznych
stworzenie forum wymiany poglądów, wiedzy, doświadczeń oraz obserwacji na temat funkcjonowania samorządowych władz publicznych.
Co oferujemy:
Udział w ciekawym przedsięwzięciu;
Możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia z zakresu prac analitycznych;
Kontakt i możliwość nauki od doświadczonych pracowników NGO, specjalistów i naukowców;
Możliwość praktycznego wykorzystania zdobytych w czasie studiów wiedzy i umiejętności.
Szczegółowe informacje u koordynatora projektu:
Izabela Szeląg
biuro@aurealibertas.org
Tel. 606 335 355
Projekt RANKING KRAKOWSKICH SAMORZĄDOWCÓW realizowany jest przy wsparciu finansowym Szwajcarii, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.