Pieniądz, jako powszechnie akceptowany na danym terytorium środek płatniczy, stanowi jedną z podstaw funkcjonowania państwa. W chwili obecnej jak wszystko ulega jednak cyfryzacji. Również w Polsce. Jak wynika z raportu NBP, w ciągu I kwartału bieżącego roku o 60% wzrosła liczba transakcji kartami płatniczymi w Internecie.
W Polsce mamy już więcej kart płatniczych niż mieszkańców
Rośnie także udział płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych, przekraczając już poziom 72 proc [1]. Kart płatniczych na polskim rynku jest już natomiast więcej niż mieszkańców Polski. Od marca zeszłego roku liczba tych instrumentów płatniczych wzrosła bowiem o 1,9 mln, do 39,6 mln. Zdecydowana większość, bo prawie 32 miliony z nich, obsługuje płatności zbliżeniowe.
Większy poziom wykorzystania kart płatniczych obserwujemy również w codziennych transakcjach (np. jeśli chodzi o zakupy w sklepie). To ponad 20% więcej transakcji niż przed rokiem. Wciąż wzrasta również wartość transakcji gotówkowych, z 86,9 mld zł w I kw. 2017 r. do 92,6 mld zł w I kw. 2018 r. [2]
Warto zauważyć, że Polacy wyróżniają się w pewien sposób na tle reszty Europy. Według danych firmy Visa, w trakcie Mundialu 2018 to właśnie wśród naszych rodaków odnotowano największy odsetek płatności zbliżeniowych na stadionach. Wyniósł on 74% [3]. Nie jest to być może miarodajna statystyka, ale pokazuje pewną tendencję do wykorzystania nowinek technologicznych w zakresie płatności.
Ale gotówka wciąż dominuje w transakcjach
W Polsce w płatności zbliżeniowe inwestować zaczyna również… Kościół. W Mikstacie, w parafii pod wyzwaniem Świętej Trójcy, zainstalowano terminal płatniczy do uiszczania datków i składek bez użycia gotówki. I nie jest to pierwszy tego typu przypadek [4].
Z drugiej strony w codziennych transakcjach wciąż dominuje zdecydowanie tradycyjny pieniądz. To aż 80% wszystkich transakcji. Według badania przeprowadzonego na zlecenie MasterCard, terminale płatnicze, choć powszechne w większości małych i dużych sieci sklepów, często nie mają jeszcze zastosowania na targach i bazarach, w punktach usługowych (np. warsztatach, u szewca, stolarza), w transporcie publicznym, u lekarzy, w gabinetach dentystycznych czy w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. [5]
Blockchain i kryptowaluty alternatywą dla państwa
Popularnością w Polsce (jak prawdopodobnie wszędzie na świecie) cieszy się także temat blockchain – modelu bazy danych pozwalającego na bezpieczne księgowanie cyfrowych transakcji kryptowalut. Stanowią one alternatywę dla będącego pod jurysdykcją państwa pieniądza elektronicznego w postaci walut narodowych. Alternatywę, której z jednej strony państwo nie może kontrolować, a z drugiej nie będzie też w stanie chronić obywateli przed potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami inwestycji. Być może dlatego polska Komisja Nadzoru Finansowego publikowała materiały ostrzegające przed kryptowalutami, a w tym roku utworzyła grupę roboczą ds. blockchain i kryptowalut we współpracy z polskimi dostawcami tych technologii.
Z kolei nie tak dawno, polski startup Biliion, przedłużył umowę o współpracy z japońską firmą Mitsui Knowledge Industry (MKI) w zakresie wdrażania rozwiązań stworzonych na bazie technologii blockchain [6]. Polskie rozwiązanie oferuje między innymi dokonywanie płatności elektronicznych oraz platformę do przechowywania i przesyłania dokumentów między instytucjami i klientami. Przedstawiciele MKI i Biliion liczą na to, że wspólnymi siłami uda się przekonać Japończyków do większego wykorzystania płatności zbliżeniowych w codziennych transakcjach (obecnie to 17% transakcji).
Źródła:
[1] Spektakularny wzrost liczby i wartości transakcji kartami w internecie – w ciągu roku o ponad 60 proc., www.cashless.pl
[2] Ale rekord! Na rynku jest już prawie 39,6 mln kart płatniczych. Najświeższe dane z NBP, www.cashless.pl
[3] Visa: Najwięcej transakcji zbliżeniowych na stadionach podczas mundialu dokonywali Polacy, www.dlahandlu.pl
[4] Kolejna parafia przyjmuje płatności kartą i smartfonem, www.fintek.pl
[5] Bez gotówki radzimy sobie coraz lepiej. Kart jest już więcej niż Polaków, www.finanse.wp.pl
[6] Polski blockchain doceniony w Japonii, www.rp.pl
Dodaj komentarz