Edukacja obywatelska młodzieży

Małopolskie Święta Polskie

edukacja młodzieżyZrealizowaliśmy kilka projektów edukacyjnych, w tym międzynarodowe przedsięwzięcie"1989: Fall of Communism in Eastern Europe. Development of the strategic game for the young Europeans" oraz skierowany do wychowanków interwencyjnej placówki społeczno-opiekuńczej projekt „Małopolskie Święta Polskie”.

„Małopolskie Święta Polskie” - projekt edukacji patriotyczno-obywatelskiej

Projekt „Małopolskie Święta Polskie” został przygotowany z myślą o edukacji patriotyczno-obywatelskiej dzieci i młodzieży. Instytut Aurea Libertas zrealizował go wspólnie z Fundacją Na Pomoc w ciągu 9 miesięcy na przełomie lat 2013 i 2014. W ich trakcie udało się zrealizować 16 krótszych i dłuższych wyjazdów, których uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach fotograficznych, wycieczkach pieszych i rowerowych oraz niezwykłych lekcjach muzealnych i prelekcjach w plenerze. A wszystko po to, by lepiej poznać naszą małą, małopolską ojczyznę, oraz by lepiej zrozumieć nierzadko trudne i skomplikowane dzieje naszej „dużej” ojczyzny – Polski, gdzie się urodziliśmy, gdzie na co dzień żyjemy. Projekt odnosił się do kanonu najważniejszych świąt narodowych (Święta Narodowego 3 Maja, Święta Wojska Polskiego, oraz Narodowego Święta Niepodległości), jako wyraźnie widzialnego symbolu wspólnoty tożsamościowej Polski i Polaków.

Jednym z elementów integrujących aktywność młodzieży biorącej udział w tej inicjatywie, było zaangażowanie artystycznych środków przekazu - przede wszystkim fotografii i filmu reportażowego. Podczas realizacji projektu młodzież wykonała kilka tysięcy zdjęć, dokumentując w ten sposób odwiedzane miejsca i opowiedziane historie.

W projekcie udział wzięli wychowankowie Interwencyjnej Placówki Społeczno-Opiekuńczej dla Chłopców oraz podopiecznym Świetlicy Terapeutycznej SOS Ojców Pijarów w Krakowie.

Podsumowaniem ich podróży przez tradycję i kulturę stał się album i przewodnik fotograficzny Małopolskie Święta Polskie”.

Europa dla obywateli: 1989: Fall of Communism in Eastern Europe

1989: Fall of Communism in Eastern Europe to zrealizowana w 2015 roku międzynarodowa inicjatywa, przeprowadzona w ramach akcji „Europa dla obywateli”. Jej celem była aktywizacja młodzieży oraz jej edukacja na tematy związane z wydarzeniami Jesieni Ludów (okresu zmiany ustroju komunistycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej). Instytut Aurea Libertas koordynował organizację trzech spotkań dla młodzieży licealnej. Pierwsze z nich odbyło się w Krakowie, drugie w słowackich Koszycach, a trzecie w rumuńskich miastach Timisoara i Deta. Ich uczestnicy mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji (gier terenowych, projekcji filmów, seminariów historycznych, warsztatów fotograficznych, zwiedzania miasta, gier LARP). Pracowali również nad edukacyjną grą planszową przygotowaną we współpracy z Aurea Libertas i Kuźnią Gier. W projekcie udział wzięło ponad 200 młodych osób z Polski, Rumunii, Słowacji i Niemiec.

1989: Resistance Board Game

Rezultatem warsztatów prowadzonych z młodzieżą w trakcie projektu 1989: Fall of Communism in Eastern Europe było powstanie gry planszowej 1989: Resistance Board Game. Grę wykorzystywać mogą placówki oświatowe, lokalne władze oraz organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją młodzieży. Została bowiem udostępniona na wolnej licencji jako materiały PDF, które może pobrać i wydrukować każdy zainteresowany (gra dostępna jest jedynie w wersji anglojęzycznej).

Materiały do gry znajdują się w zakładce Publikacje/Materiały -> Opracowania.

Nasze projekty:

Collective Intelligence

E-Goverment

Republikanizm i dawna Rzeczpospolita

Trampolina IT

Ranking Samorządowców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *