Przypadek Threadless – jak wykorzystać właściwości CI

Przykład założonej w 2000 roku firmy Threadless, zajmującej się produkcją koszulek z nadrukami, pokazuje, jak duży wpływ na produkcję i udoskonalanie wyrobów może mieć silna społeczność tworzona przez konsumentów.

Klienci Threadless zostali zaproszeni do uczestnictwa w społeczności, która umożliwia nadsyłanie projektów koszulek i innych materiałów z nadrukami. Społeczność może także głosować i wybierać najciekawsze propozycje – zwycięskie projekty są wybierane do produkcji i sprzedawane jako serie limitowane. Ponieważ ilośc wydruków jest ograniczona, koszulki stają się dla zaangażowanych uczestników unikatami, które krótko pojawiają się w sprzedaży.

Firma jest stale otwarta na nowe propozycje ze strony odbiorców i ich projekty. Uczestnicy społeczności mają również gwarancję, że będą odbywały się nowe głosowania i nowe rankingi.

Koncepcja ta jest określana mianem kooperacyjnego rynku projektów (collaborative design market). Społeczność Threadless liczy obecnie 1,5 miliona użytkowników i dzięki ich zaangażowaniu, energii, kreatywności i zbiorowej pracy, wywierają duży wpływ na produkcję koszulek. Firma również może liczyć na profity z zaangażowania swoich klientów – szybciej reaguje na trendy rynkowe i nisze. Struktura zbiorowego podejmowania decyzji staje się dwupoziomowa – na pierwszym etapie, głos mają wszyscy użytkownicy, a zarząd zastrzega sobie możliwośc wytworzenia prac wybranych z listy rankingowej (po głosowaniu). Zwycięskie prace gratyfikowane są zarówno nagrodami, jak i udziałami finansowymi w zysku ze sprzedaży.

Przypadek Threadless pokazuje, że połączenie czynników typowych dla zbiorowej inteligencji (chęci tworzenia i do podejmowania decyzji) może przynieść wyjątkowe rezultaty, zwiększyć przywiązanie do marki i znacząco wpłynąć na oryginalność oferowanych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *