aurea

27 lipca 2018

Brak komentarzy

Smart city i smart Community

smart-city-community
Smart city i smart community, czyli jak inteligentne miasto pomaga obywatelom w życiu codziennym

We wrześniu bieżącego roku w Warszawie odbędzie się VIII edycja Smart City Forum. To świetna okazja by zastanowić się nad znaczeniem inteligentnego miasta we współczesnym społeczeństwie. Czym właściwie jest smart city i co wnosi do codziennego życia obywateli?

W największym skrócie, smart city to miasto w którym technologia i innowacyjne rozwiązania usprawniają codzienne życie i pracę jego mieszkańców. Smart może być już sama sygnalizacja świetlna sterująca ruchem na chodnikach i drogach, odpowiednio rozplanowany system śmietników czy sieć przystanków autobusowych wyposażona w ładowarki telefonów i wi-fi.

Warszawa w pierwszej setce inteligentnych miast

Jak wynika z raportu IESE Cities in Motion Index 2017, do pierwszej setki najbardziej rozwiniętych miast świata zakwalifikowały się jedynie dwa polskie – Warszawa i Wrocław. Stolica Polski znalazła się również na 89 pozycji rankingu miast inteligentnych – Smart City Index.

Twórcy tego rankingu oceniali “inteligencję miasta” pod kątem 19 różnych czynników w skali od 1 do 10. Kluczowe dla wyniku były: poziom wykorzystania smartfonów w różnych dziedzinach życia miasta, dostępność szybkiego internetu 4G, transport i mobilność (inteligentne systemy wykorzystane w ruchu drogowym i związane z parkowaniem). Ważne okazały się też aspekty takie jak: współdzielenie dóbr (np. samochodów, rowerów), wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie dostaw i konsumowania energii oraz cyfryzacja w administracji.

Oceny 500 miast dokonało 20 tysięcy dziennikarzy zajmujących się problematyką urbanistyczną, planowania przestrzennego i technologii miejskich. W ten sposób wyłoniono 100 najinteligentniejszych miast. Pierwsza trójka to Kopenhaga, Singapur i Sztokholm.

Miasto dla ludzi a nie ludzie dla miasta

W temacie rozwoju smart city należy stale pamiętać o tym, by jego rozwój stanowił jedynie drogę do celu poprawy jakości życia, a nie cel sam w sobie. Przykładem niezbyt udanej realizacji założeń inteligentnego miasta może być Masdar. Jest to pierwsze, budowane od podstaw smart city, które powstaje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto o powierzchni 6 km² ma docelowo korzystać jedynie z odnawialnych źródeł energii. Niestety, w chwili obecnej określane jest mianem “ducha” – niewiele osób chce w nim zamieszkać.

Azja miejscem rozwoju inteligentnych miast

Według ekspertów, największy rozwój smart city czeka nas przede wszystkim w Azji. Szczególnie w tym temacie wyróżniają się chińskie metropolie oraz Singapur, który w 2014 roku wprowadził przełomowy program Smart Nation, zbierający dane na temat funkcjonowania ludzi w mieście. Tego typu wiadomości służą często właśnie do planowania i organizowania przestrzeni miejskiej. To dzięki nim wiemy na przykład, że o danej godzinie i w danej lokalizacji zwiększa się ruch pieszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *