
Trafiliśmy na 33. pozycję w przygotowanym przez ONZ rankingu krajów wdrażających e-Government
Polska awansowała w najnowszym rankingu ONZ z miejsca 36. na 33. wśród państw wdrażających e-administrację. Możemy poszczycić się wysokimi kompetencjami cyfrowymi i udziałem w e-partycypacji. Wciąż wiele do zrobienia pozostaje jednak w kwestii rozwoju infrastruktury Internetu na terenie Polski.
Polacy chcą korzystać z e-administracji
Blisko 2 miliony Polaków posiada już profil zaufany w platformie ePuap umożliwiający identyfikację tożsamości online, a ponad połowa złożyła w tym roku PIT przez Internet [1]. Między innymi dzięki temu, pod względem informatyzacji wyprzedzamy Rumunię, Czechy, Chorwację, grecję czy Węgry i Słowenię. Znajdujemy się też w gronie 40 państw, których Indeks rozwoju e-government (E-Government Development Index) został sklasyfikowany jako bardzo wysoki (0.79 na 1 pkt).
Wyróżniają nas kompetencje cyfrowe i e-partycypacja
W raporcie “e-government survey 2018”, ONZ wysoko oceniło Human Capital Index Polaków, to znaczy ich umiejętności i kompetencje w dziedzinie korzystania z usług internetowych (0.87 punktu na 1 pkt). Podobnie dobrze Polacy mają radzić sobie z e-partycypacją 0.89 pkt na 1 pkt). Duża w tym zasługa programów 500+ i “Dobry start”. Wystarczy zauważyć, że między 1 i 17 lipca drogą online złożono w ich ramach około 1 mln wniosków.
Potrzebujemy rozwoju infrastruktury internetowej
Jak się okazuje, jedną z największych przeszkód we wdrażaniu elektronicznej administracji w Polsce pozostaje słabo rozwinięta infrastruktura Internetu stacjonarnego (z mobilnym radzimy sobie w Europie ponadprzeciętnie dobrze). Dlatego też ONZ ocenił nasz “Telecommunication Infrastructure Index” na 0.58 pkt (na 1 możliwy).
Rozwiązanie tych problemów może stanowić rozwój infrastruktury sieci piątej generacji (5G). Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje również realizowany w ramach obchodów 100 lecia niepodległości projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jego celem jest wyposażenie wszystkich szkół publicznych w Polsce w Internet o prędkości co najmniej 100 Mb/s. Do 2019 roku liczba podłączonych lokalizacji szkół powinna przekroczyć 12 700 [2].
Niestety wstrzymaniu uległ chociażby projekt dowodu elektronicznego w smartfonie (formę mDokumentów otrzymają jedynie legitymacje studenckie i szkolne). Rząd planuje wprowadzić jednak e-dowody w postaci plastikowych kart wyposażonych w warstwę elektroniczną. Pozwolą one na weryfikację tożsamości offline jak i online. Według planów miałyby być wydawane od marca 2019 roku [3].
Aby usprawnić funkcjonowanie rządowych usług w Internecie do 2020 roku Ministerstwo Cyfryzacji chce również wprowadzić w życie unikalny login do urzędów i serwisów publicznych (NFZ, ZUS). Projekt, określony mianem Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej, ma zostać zrealizowany do 2020 roku [4]
Omawiany raport ONZ “e-government survey” wydawany jest co 2 lata. Jego tegoroczna edycja znajduje się pod adresem: https://publicadministration.un.org/en/research/un-e-government-surveys
Źródła:
[1] e-Polska wstaje z kolan. Skok w rankingu ONZ. Ale wciąż lepsze są od nas Rosja czy Bahrajn, wyborcza.pl
[2] Czym jest OSE, ose.gov.pl
[3] E-dowody już niedługo, e-prawnik.pl
[4] Budowa Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej, www.gov.pl/
Dodaj komentarz