Technologię blockchain można wykorzystywać nie tylko do księgowania transakcji finansowych, ale także zapisywania i zabezpieczania ważnych danych administracyjnych. Właśnie w tym celu zastosuje ją duża europejska stolica – Wiedeń.
Opisywana inicjatywa to jeden z elementów programu “DigitalCity.Wien”. Stolica Austrii zacznie wykorzystywać technologię blockchain do upraszczenia i automatyzacji procesów administracyjnych w bazie OGD (Open Government Data), głównie w zakresie raportowania energetycznego i rejestracji firm. Baza zawiera również informacje na temat tras transportowych w mieście, rozkładów jazdy i wyników głosowania lokalnych społeczności. Blockchain miałby zwiększyć bezpieczeństwo również tych danych.
e-administracja zmniejszy biurokratyzację Wiednia i zaktywizuje jego mieszkańców
Według firmy EY, dostarczyciela technologii, który jest jednym z realizatorów omawianego projektu, średnio około 350 zestawów danych zostało zabezpieczone w publicznej sieci blockchain, od grudnia 2017, kiedy rozwiązanie weszło w życie. Dokumenty zabezpieczone przez sieć zostają oznaczone słowami kluczowymi, co pozwala obywatelom jak i urzędnikom na ich wygodne przeglądanie, weryfikowanie autentyczności, a także sprawdzanie dat utworzenia i modyfikacji. Wiedeń stawia w ten sposób na odbiurokratyzowanie administracji, przejrzystość działań i większy udział i wpływ mieszkańców na życie miasta.
Blockchain sposobem na transparentność
Jak zauważyła Ulrike Huemer, specjalistka ds. informatyzacji Wiednia: “dzięki blockchainowi, pracownicy samorządu, mieszkańcy i twórcy aplikacji mogą śledzić zmiany w danych, więc jeśli ktoś zmieni trasę autobusu, która jest połączona z aplikacją mapującą – pojawi się w niej odpowiednie powiadomienie. Będziemy kontynuować współpracę z doświadczonymi ekspertami, takimi jak EY, by zebrać wiedzę i przekształcić Wiedeń w centrum kompetencyjne dla blockchaina, a także jedno z najbardziej rozwiniętych technologicznie miast w Europie i na świecie.”
Dlatego też Sładze Wiednia planują dalsze usprawnienia. Jak twierdzi project manager miasta, Brigitte Lutz, wykorzystanie blockchaina zostanie w przyszłości rozszerzone na wszystkie dane z austriackiego portalu OGD. Platforma ta była budowana przez okres 4 miesięcy przez wiedeńskich developerów. Firma EY doradzała i pomagała w realizacji tego projektu, integrując sieć blockchain z platformą Open Government Data.
Nie tylko finanse…
Technologia blockchain, na której bazuje najpopularniejsza obecnie kryptowaluta – bitcoin – znajduje bardzo wiele zastosowań, właśnie jako metoda przechowywania, śledzenia zmian, własności i pochodzenia dokumentów. Jako internetowa baza, złożona z połączonych siecią bloków danych, pozwala przeprowadzać tego typu operacje z pominięciem fizycznych instytucji, skracając dystans między obywatelem i dostępem do usług oraz informacji. Technologia ta znajduje dzięki temu coraz szersze zastosowanie nie tylko w usługach finansowych, ale także energetyce czy właśnie – administracji.
Źródło: www.governmentcomputing.com
Dodaj komentarz